Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό με κορυφαίους τους Ροντινέι και Ελ Κααμπί

Με τη νίκη επί του Ατρομήτου, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις επιτυχίες. Στο “Γ. Καραϊσκάκης”, οι Ερυθρόλευκοι νίκησαν το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία με 2-0, χάρη σε γκολ του Ροντινέι στο 40’ και του Ελ Κααμπί στο 74’. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ, που έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της, είχε και δύο δοκάρια, ένα με τον Ροντινέι στο 53’ και άλλο ένα με τον Κοστίνια στο 68’.

Ο Ολυμπιακός, επιδιώκοντας να διαχειριστεί την κούραση από τον προηγούμενο αγώνα με τη Λιόν, παρέταξε μια νέα 11άδα, προσφέροντας ευκαιρίες στους Αποστολόπουλο, Κοστίνια, Στάμενιτς, Μουζακίτη, Ολιβέιρα και Κωστούλα, ενώ ο Ροντινέι βρέθηκε στη θέση του δεξιού εξτρέμ. Ο Ροντινέι, με την εξαιρετική του απόδοση, αναδείχθηκε ως ο κύριος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, συνεχώς απειλώντας την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, μετά την επιλογή των παικτών, είδε τους Ερυθρόλευκους να αποκτούν έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς. Στο πρώτο πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες είχαν ισάριθμες ευκαιρίες, με τον Τζολάκη να αποκρούει το σουτ του Ουάρντα και τον Χουτεσιώτη να διώχνει την κεφαλιά του Κωστούλα σε κόρνερ. Ακολουθήσαν προσπάθειες και εκτελέσεις από Αποστολόπουλο και Ροντινέι, με τον τελευταίο να σημειώνει το πρώτο γκολ από την εκτέλεση πέναλτι στο 37’ έπειτα από φάση που κέρδισε ο Βέλντε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να απειλεί ξανά, αλλά οι δοκάρια του Ροντινέι και του Κοστίνια δεν του επέτρεψαν να διευρύνει το σκορ νωρίτερα. Εντούτοις, ο Ελ Κααμπί, μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδό του, σημείωσε το 2-0, κλείνοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός τώρα στρέφει την προσοχή του στο ευρωπαϊκό παιχνίδι που ακολουθεί με την Μπράγκα (5/10, 19:45) για την 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Πηγή: tanea.gr