Ανατροπή Θριάμβου για τη Μπράιτον κόντρα στην Τότεναμ

Η Μπράιτον κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, φ bringing το ματς απέναντι στην Τότεναμ, κερδίζοντας με 3-2, έπειτα από 18 λεπτά «μαγικής» απόδοσης. Όταν το πρώτο ημίχρονο τερματίστηκε, οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να προηγηθούν με 2-0, χάρη στα γκολ των Μάντισον και Τζόνσον. Στο 22’ ο Μάντισον έδωσε τη δυνατότητα στον Τζόνσον να σκοράρει με ένα ωραίο πλασέ, ενώ στο 37′ ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του τερματοφύλακα Φερμπρούχεν, πετυχαίνοντας το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δυναμική. Στο 48′, ο Μιτόμα έκανε τη σέντρα και ο Μιντέ, εκμεταλλευόμενος τη κακή εκτίμηση του Ουντόγκι, μείωσε σε 1-2. Δέκα λεπτά μετά, ο Ριτέρ πήρε μια γνωστή πάσα από τον Μιτόμα και ισοφάρισε σε 2-2. Τελικά, στο 66′, ο Γουέλμπεκ με κεφαλιά σημείωσε το 3-2, ολοκληρώνοντας μια αξιοθαύμαστη ανατροπή και φέρνοντας την Μπράιτον στην 6η θέση της κατάταξης με 12 βαθμούς.

Στη συνοδεία αυτής της νίκης, η Μπράιτον αγωνίστηκε με τους εξής παίκτες: Φερμπρούχεν, Γουέμπστερ (9’ Ιγκορ Ζούλιο), Φέλτμαν, Ντανκ, Καντίογλου (46’ Εστουπινιάν), Μιτόμα, Χίνσελγουντ, Μπαλέμπα (74’ Βίφερ), Γουέλμπεκ, Ρουτέ (73’ Ενκίσο), Μίντε (87′ Γκρούντα). Από την άλλη, η Τότεναμ είχε τους Βικάριο, Φαν ντε Φεν, Πόρο, Ρομέρο, Ουντόγκι, Μπεντανκούρ (79’ Μπισουμά), Μάντισον (86′ Μουρ), Κουλουσέβσκι, Βέρνερ (79’ Σαρ), Σολάνκε, Τζόνσον.

Πηγή: tanea.gr

More From Author

«Η Ιστορική Διαδρομή της Νέας Δημοκρατίας και οι Προκλήσεις του Σύγχρονου Πολιτικού Σκηνικού»