Ο Γκαζανίγκα Σταρ Στα Πέναλτι Και Η Τεράστια Νίκη Της Χιρόνα

Τρία πέναλτι, τρεις διαφορετικοί εκτελεστές, και τρεις αποκρούσεις από τον Πάουλο Γκαζανίγκα! Ο Αργεντινός τερματοφύλακας ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο «Μοντιλίβι», όπου η Χιρόνα επικράτησε 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στην 9η αγωνιστική της La Liga.

Η νίκη της Χιρόνα ήρθε με δραματικό τρόπο, όταν ο Στουάνι ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στο 28΄, ο Γκαζανίγκα είπε “όχι” σε εκτέλεση του Μπερενγκέρ, και στο 56΄, η Μπιλμπάο κέρδισε νέο πέναλτι, το οποίο ανέλαβε ο Ινιάκι Γουίλιαμς. Η εκπληκτική αντίδραση του τερματοφύλακα σήμανε την αρχή ενός εντυπωσιακού δράματος, καθώς το VAR διέταξε επανάληψη, λόγω ότι δεν πάτησε τη γραμμή τέρματος τη στιγμή του σουτ. Στην επανάληψη, ο Γκαζανίγκα απέκρουσε και την εκτέλεση του Αντερ Ερέρα.

Ξανά στις καθυστερήσεις, η Χιρόνα κέρδισε πέναλτι μέσω VAR, για φάση που αγκώθηκε ο Παρέδες στον Κρεϊτσι. Ο Στουάνι ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Χιρόνα μετά από αυτή τη νίκη ανεβαίνει στη βαθμολογία, ενώ οι συνθέσεις των ομάδων είναι οι εξής:
Χιρόνα: Γκαζανίγκα, Κρέιτσι, Νταβίντ Λόπεθ, Γκουτιέρες, Αρνάου Μαρτίνεθ (90’+11′ Χουάνπε), Ιβάν Μαρτίν (90’+3′ Μεσιχούι), Γιάνγκελ Ερέρα, Φαν Ντε Μπέεκ, Νταντζούμα (59′ Χιλ), Ασπρίγια (90’+11′ Φρανσές), Αμπέλ Ρουίθ (90’+3′ Στουάνι).
Αθλέτικ Μπιλμπάο: Παντίγια, Βιβιάν, Παρέδες, Ντε Μάρκος, Μπόιρο (79′ Μπερτσίτσε), Σανσέτ (43′ Ουνάι Γκόμεθ), Άντερ Ερέρα (79′ Πράδος Ντίας), Ντε Γκαλαρέτα (59′ Χαουρεγκιθάρ), Μπερενγκέρ, Ινιάκι Γουίλιαμς, Γκουρουθέτα (59′ Τζαλό).
Πηγή: tanea.gr